• 003
  • 001
  • 005
  • 002
  • 006

Hurááá, jedeme na výlet ... Selský dvůr Braňany

Smluvní doprava pro děti z Montessori rodinné školky přijela včas a před námi je polodenní výlet s prohlídkou Selského dvora v Braňanech nedaleko Mostu. 

Penzion Selský dvůr se nachází 6 km od areálu děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie na severozápadním okraji Mostu. Jedná se o bývalou hospodářskou usedlost v Braňanech, jehož celý areál byl kompletně zrekonstruován. Ve stájích jsou ustájeny koně mnoha plemen a na farmě jsou chována další hospodářská zvířata. A tak se máme opravdu na co těšit.

Konečně jsme na místě - uprostřed přírody začínajícího jara, která se již trochu zelená a nesměle probouzí. Tady nejsou kolem domy a paneláky, nejezdí tu auta ani autobusy, nepřecházíme ulice ani křižovatky. Všechno je jiné, i vzduch, který dýcháme. Voní zdravě, venkovem.

A teď přijde to hlavní, koníčci...opravdoví, živí a jiná zvířátka! Kdopak z dětí by je neměl rád. A vidět je docela zblízka, to je skutečně mimořádná událost. Vždyť jsme ještě malé děti a některá zvířátka známe jen z obrázků.

"Ten kůň je ale veliký, a tenhle je hnědý, a tamhle je černý. A jaké má dlouhé vlasy", sdělují děti své dojmy a je na nich vidět obrovské nadšení. "To je hříva", upřesňují dospělí. "A jestli pak děti víte, jak se nazývá koňské mláďátko?" Děti shodně odpovídají - "no přece koníček" . To je v podstatě pravda, ale děti se dozvídají, že holčička od koně je klisnička a chlapeček je hřebeček.

"Kdo se chce povozit na tomhle živém koni?" "Jáááá, já taky. Já ne, je moc vysoký, já se bojím, a já taky nechci". Na koni pojede jenom ten, kdo se na to cítí. Ale jízda v kočáře s koňským spřežením byla úžasná, všechny děti byly nadšené.

Tím, že kůň je nádherné a vznešené zvíře, překvapení dětí nekončilo, ale mělo pokračování v radostné prohlídce dalších hospodářských zvířátek jako jsou oslíci, mini-prasátka, králíci, kozy a ovečky.

Jelikož všechna zvířátka již svačila, a to bez zábran, jestli na ně návštěvníci koukali nebo ne, spokojeně pojídala seno, tak i děti měly slíbenou dobrou svačinu s romantickým opékáním buřtíků. A protože ono známe pořekadlo, že větru ani dešti neporučíš se vyplnilo, vítr fičel skutečně intenzivně, a tak buřty opekly hodné paní kuchařky na roštu v kuchyni. A nutno dodat, že dětem chutnaly výtečně, i když si je nemohly na ohníčku sami opéct.

Nastal čas návratu, děti se rozloučily a zamávaly ručkama na pozdrav. "Tak na-shledanou, milá zvířátka!" Ještě z dáli bylo slyšet zařehtání koníčků, mečení kůzlat a bečení oveček ...a z očí dětí by se dalo přečíst, že by si nějaké zvířátko nejraději odnesly domů.

Ale místo zvířátka si děti odnesly s sebou plno dojmů a mnoho pozitivního. Z hlediska výchovně vzdělávacího bylo prostředí ze života hospodářských zvířat velice podnětné a silné. Děti viděly zvířátka v životní velikosti, jak se chovají, jak žijí, jaké vydávají hlasy a zvuky, osvojily si názvy jejich mláďat.

Tip pro Vás, rodiče! Až nebudete vědět, kam s dětmi na výlet, navštivte Selský dvůr, který nabízí kurzy jízdy na koni, dále projížďky na koních a ponících (pro děti již od 2 let) nebo svezení v kočáře.

Selský dvůr také pořádá programy pro děti základních i mateřských škol a další akce pro velké i malé milovníky zvířat.

clanky-00
podpora-00

Adresa

  • Čelakovského 1017/14
    Chomutov 430 01

Kontakt

  • 608 081 838
  • 606 865 111
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provoz mateřské školy

Září - Červen 6:30 - 16: 30
Červenec - Srpen Letní provoz

Facebook

Facebook logo