
Smyslová výchova
Specifické pomůcky pomáhají dětem rozvíjet a prohlubovat smyslové vnímání – zrak, sluch, hmat, čich a chuť, smyslový materiál slouží jako klíč k rozlišování a pojmenování různých vlastností a dimenzí.
Procvičování a zdokonalování smyslů vede k prohlubování smyslového vnímání a vytváří pevné základy pro intelektuální růst. Intelekt se formuje na základě konkrétních představ, pomocí kontaktu s prostředím a podrobným zkoumáním prostředí.
Dítě prochází cestu „od uchopení k pochopení“ a čím je mladší, tím důkladněji musí aktivně poznávat materiální svět a mezilidské vztahy.
Dítě si získané zkušenosti ukládá a uchovává v paměti, nové vjemy přiřazuje k uloženým. Kolem 2,5 roku dítěte vzniká potřeba třídění poznaného, neboť dítě touží podrobněji prozkoumávat své prostředí. Je nezbytné vnést do myšlení řád a jasnost, odlišit podstatné od nepodstatného.
Principy využívané při práci se smyslovým materiálem
- izolace jedné vlastnosti
- práce s chybou
- trojstupňová výuka
- limity - hranice
- práce s kontrastem
- práce s páry
- estetika materiálu
Pomůcky, které se používají ve smyslové výchově rozvíjí vývoj základních smyslů – zraku, hmatu, sluchu, čichu, chuti, vnímání váhy, teploty, tlaku a pokročilejším věku (4-5let) se seznámí s binomickou a poté trinomickou krychlí.