• 003
  • 001
  • 002
  • 006
  • 005

Mexická pohádka

Žijeme v Mexiku již sedmý rok a naši dva synové ve věku pěti a osmi let navštěvují mexickou školku a školu Montessori.

Tato místní škola má osmnácti letou tradici, neustále se rozrůstá a v Leonu (2 mil. obyvatel.), kde bydlíme, patří mezi vyhlášené školy s vynikajícími studijními výsledky. Absolventi jsou výborně připraveni na další studium, sebevzdělávání považují za jednu z hlavních priorit a především dokáží rovnocenně komunikovat v jakékoliv a s jakoukoliv společností! Ještě musím podotknout, že ač je Mexiko známé svým nevalným školstvím, toto se nevztahuje na školy soukromé, které tu naopak mají velikou vážnost a vynikající úroveň.

Škola a školka jsou v jednom areálu, což znamená, že děti začnou navštěvovat školku od tří let a školu opouštějí ve čtrnácti letech. Ve třídách je 25 až 33 žáků, učí se převážně španělsky. Výuka začíná v 8 hodin, pro děti do 4 let končí ve 13 hodin a pro starší děti ve 14 hodin.

Ve třídě mladšího syna mají hlavního učitele, kterému se říká guias (člověk který vede), dále učitele na angličtinu (2 hodiny denně), který je po celou dobu vyučování ve třídě a hlavnímu učiteli pomáhá ve výuce. Posledním členem je pomocná pracovní síla, která nárazově pomáhá s výukou, ale především se stará o čistotu třídních prostor. U staršího syna jsou dva hlavní učitelé, dále učitelka angličtiny (taktéž 2 hodiny denně) a pomocná pracovní síla.

Jsem nadšená z toho, že děti jsou ve třídách věkově promíchané, s mladším synem chodí do třídy děti od tří do šesti let a se starším od šesti do osmi let. Mladší se učí od starších a ti se zase učí pomáhat mladším.

Teď napíši o něčem, z čeho jsme s manželem byli a stále jsme přímo šokováni. Ve třídách je klid, žádný křik či zvýšené hlasy, nekřičí děti, nekřičí učitelé. Děti v klidu pracují a ten kdo to ještě neviděl si může říci, jsou zhypnotizovány. Děti pracují jako včeličky, každý na svém projektu, každý na svém místě, sami si jdou pro pro materiál, se kterým následně beze slova pracují. A když chce paní učitelka dětem cokoliv oznámit, jakoby tiše zazpívá silenciooo (ticho) a všechny děti se zastaví, přeruší práci, stoupnou si, ručičky dají za záda a tiše poslouchají paní učitelku.

Škola se také věnuje výchově v oblasti pomoci dětem ze zaostalých částí města a širokého okolí. V průběhu školního roku pořádá Montessori výjezdy žáků s rodiči do chudých škol, kde děti předávají jimi vyrobené dárky, školní potřeby a ošacení.

Dvakrát do roka se zúčastňuji hodnotícího pohovoru, něco na způsob třídních schůzek. Jsem ve třídě při vyučovací hodině, pozoruji syna a ostatní děti a následně jsem seznámena s jeho osobním hodnocením.

Několikrát do roka, vždy k významným výročím Mexického státu, pořádá škola ve svém areálu nádherně secvičené kulturní akce. Vystupují děti, učitelé, pomocný personál, a celým areálem se vždy nese bouřlivý potlesk maminek, tatínků a všech dalších příbuzných.

Na závěr chci říci, moje děti jsou ve škole šťastné a tím jsem šťastná i já s manželem.

Kalíková
clanky-00
podpora-00

Adresa

  • Čelakovského 1017/14
    Chomutov 430 01

Kontakt

  • 608 081 838
  • 606 865 111
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provoz mateřské školy

Září - Červen 6:30 - 16: 30
Červenec - Srpen Letní provoz

Facebook

Facebook logo